Sevgili Velilerimiz,

Bu yazıyı her yıl yazdığımdan daha farklı bir formatta yazıyorum. Çünkü bu yıl her birimiz için eşsiz bir yıldı. Çok farklı duygular, durumlar ve olaylar deneyimledik. Kimi zaman çocuklarımızla daha çok zaman geçirebildiğimiz için iyi hissederken kimi zaman içinde bulunduğumuz belirsizlik nedeniyle kaygıya kapıldık. İçimize döndük, farkındalık kazandık, kendimizi sorguladık. Bazılarımız bu süreçten çok güçlü bir şekilde çıkacak, bazılarımız aklının karıştığını hissedecek, bazılarımız ise bir desteğe ihtiyaç duyduğunun farkına varacak. Hiçbiri bir diğerinden iyi ya da kötü değil. Yalnızca farklı ve biricik. Aynı zamanda, bazen rahatsızlık verseler de içimizden gelen her bir duygu çok kıymetli.

Tüm bu yazılanlar çocuklar için de geçerli. Bu dönemde alışmaya çalıştıkları her yeni durum onlar için yeni bir maceraydı. Bu macera kimi zaman size öfke ya da üzüntü olarak yansımış olabilir. Önümüzdeki dönemlerde de çocukların duygularında iniş çıkışlar hissedebilirsiniz. Böyle durumlarda onu dinlemek, anlamaya çalışmak, duygunun arkasındaki gerçek nedeni görmeye çalışmak çok önemli. Güvende hissetmediği bir ortamda içinde olduğu güvenli bir ilişki çocuğunuza iyi gelecek.

Tatil Döneminde Bize Neler Yardımcı Olabilir?

sun-watercolor-drawing-paper-26445785.jpg
  • Her şeyden önce tatil dönemi de alışılmışın dışında geçebilir. Planlarınızı ertelemiş, değiştirmiş ya da iptal etmiş olabilirsiniz. Tatili ne şekilde geçirdiğinizden daha önemli olan ise bu duruma yüklediğiniz anlam. Çocuğunuzun bakış açısı sizin bakış açınız doğrultusunda şekillenecek. Mutluluğun ve ilişkilerin verdiği doyumun bulunduğumuz mekândan,  yaptığımız etkinliklerden bağımsız olduğunu çocuğumuza fark ettirmek için bu süreç güzel bir fırsat bile olabilir.
  • Ebeveyn olarak iyilik halinizi sürdürmeniz çok değerli. Bu süreçte güçlü durmak, sakin kalmak ya da soğukkanlı olmak için çaba sarf etmiş olabilirsiniz. Tatilin yalnızca çocuğunuz için değil kendiniz için de olduğunu hatırlamakta fayda var. Kısa yürüyüşler yapmak, keyif aldığınız aktivitelere zaman ayırmak ya da bir şey yapmadan dakikalar geçirmek… Size ne iyi geliyorsa yapmayı lütfen ihmal etmeyin. Bu konuyla ilgili ‘Mindfulness’ kavramı hakkında araştırma yapabilirsiniz. Çocuğunuzla meditasyonu deneyimlemek için ‘Bir Kurbağa Gibi Sakin ve Dikkatli’ kitabından yardım alabilirsiniz.
  • Bu süreçte en önemli konulardan biri de çocuğumuzla oynadığımız oyunlar. Birlikte oynarken yönlendirici olmadığınız, kendisinin yönetmesine izin verdiğiniz oyunlar çocuğunuzun duygularını ifade etmesine fırsat verecektir. Birikmiş duygunun dışa çıkması için güvenli bir zemin hazırlayacaktır. Lego, küp, jovo, ahşap blok gibi yapı oyuncakları yeni şekiller ve yeni oyunlar üretmek için elverişli oyuncaklardır. Çocukların hayal gücünün gelişimlerine katkı sağladığı gibi el-göz koordinasyonunu da destekler. Aynı şekilde kil ve hamur gibi malzemeler de birçok farklı şekilde kullanılabildiği için yaratıcılık üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Farklı ses, doku ve kokudaki malzemeler ile kuracağınız oyunlar ise duyusal gelişimini destekleyecektir. Kısa süreli hafıza ve dikkat gelişimini de destekleyen, benzer dokuları eşleştirme, kokladığı kokuyu farklı kokular arasından bulma gibi oyunları tercih edebilirsiniz. Bu konuyla ilgili ‘Oyun Oynama Sanatı’ ve ‘Ey Travma Bizden Uzak Dur’ isimli kitapları okuyabilirsiniz.
  • Teknolojinin son dönemlerde ebeveynlerin aklında birçok soru işareti yarattığını görebiliyorum. Çocuğumuzun ekran karşısında geçirdiği zamandansa karşı karşıya kaldığı içeriğe yönelik bilgi sahibi olmak öncelikli hedefimiz olabilir. Bu konuyla ilgili ‘Dijital Dünyada Çocuk Büyütmek’ kitabını okuyarak ya da Dr. Özgür Bolat’ın ‘Dijital Ebeveynlik’ isimli Youtube serisini izleyerek bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle…